Yardım Konuları

Yardım - Üyelik İşlemleri
 • İlanvereklam.com'a nasıl üye olabilirim?
  Sitemize üye olup, ilan vermek çok kolaydır. Sadece birkaç dakikanızı ayırmanız yeterlidir.  Üyelik formunu doldurarak üyeliğinizi başlatabilirsiniz. Üye olmak için tıklayınız

  Üye olduktan sonra, kendi yönetim panelinize girerek, ilanlarınızı oluşturabilir, düzenleyebilir, ilanlarınıza resim ekleyebilir, istediğiniz ilanı silebilirsiniz. Ayrıca, ilanlarınızla ilgili istatistikleri görebilir, başka üyelere mesaj gönderebilirsiniz. Sitemiz, bir ilan gazetesinde bulunabilecek kadar geniş bir kategori yelpazesine sahiptir. Sitemizin ana sayfasına giderek, kategorilerimiz hakkında fikir sahibi olabilir, ilginizi çekecek başlıkları hemen bulabilirsiniz.

 • Giriş yaparken aşağıdaki mesajı alıyorum.
  "Aktivasyon gerekiyor. Giriş yapabilmeniz için, sistemimiz tarafından size gönderilen emailde bulunan linki tıklamalısınız."

  E-mail adresinize gönderilen aktivasyon linkini tıklamanız gerekiyor. Bu işlemi bir kez yaptıktan sonra, giriş yapabilirsiniz.

 • Üye oldum ama aktivasyon linki gelmedi
  Üyelik işlemini tamamlamanıza rağmen, aktivasyon linki gelmediyse bunun iki sebebi olabilir.
  1- Üyelik formuna yazdığınız e-posta adresi geçersizdir,
  2- Kullandığınız e-posta programında spam filtresi vardır ve aktivasyon linkini gönderdiğimiz e-postayı spam olarak görüyor ve siliyordur. Ya da Önemsiz e-posta, Spam, Junk gibi klasörlere taşıyordur. Aktivasyon mesajı için, bu klasörleri de kontrol etmeyi unutmayınız.

 • Giriş yaparken aşağıdaki mesajı alıyorum.
  "Giriş Yapılamadı  E-mail adresiniz veya şifreniz hatalı, lütfen tekrar deneyin"
  E-posta adresinizi ya da şifrenizi yanlış giriyor olabilirsiniz. Size gönderilen aktivasyon mesajında da görebileceğiniz gibi, üye olurken kullandığınız e-posta adresini ve şifrenizi, küçük BÜYÜK harf yapısına dikkat ederek girmeniz gerekir. Üye olduktan hemen sonra, Şifre Değiştir bölümünden şifrenizi değiştirmiş olabilir misiniz? Eğer değiştirdiyseniz, o şifreyi girmeniz gerekir. Şifrenizi unuttuysanız, hatırlayamıyorsanız, aşağıdaki linki tıklayarak yeni bir şifre gönderilmesini talep edebilirsiniz.
 • Şifremi Unuttum

 • Sorumun cevabını bulamadım.
  İletişim kısmından bize mesaj gönderebilirsiniz.

Yardım - İlan Verme
 • Üye oldum, nasıl ilan verebilirim?
  Üye Girişi sayfasını açınız. E-posta adresinizi ve şifrenizi girerek sitemize giriş yapınız. Sistemimiz sizi Üye Sayfası'na yönlendirecektir. Burada bulunan Yeni İlan linkini tıklayarak ilanınızı oluşturabilirsiniz.

 • İlanımı nasıl değiştirebilirim?
  Üye girişi yaptıktan sonra, soldaki menüden İlanlarım başlığını tıklayınız.
  Değiştirmek istediğiniz ilanın sağındaki simgesini tıkladıktan sonra, açılacak küçük penceredekiİlanı Düzenle simgesini tıklayınız. Gerekli değişikliği yaptıktan sonra, İlanı Kaydet butonuna basınız.

 • İlanımı nasıl silebilirim?
  Üye girişi yaptıktan sonra, soldaki menüden İlanlarım başlığını tıklayınız. Silmek istediğiniz ilanın sağındaki simgesini tıkladıktan sonra, açılacak küçük penceredeki İlanı Düzenle simgesini tıklayınız.

 • İlanı durdurmak ve silmek arasındaki fark nedir?
  Silme işleminde, ilanınız sitemizden tamamen kaldırılır. İlanı Durdur Durdurma işleminde ise, ilanınız silinmez ve ilan açıklamanızda İlan Durduruldu.yazısı gözükür. Durdurduğunuz ilanı, daha sonra İlanı aktif et simgesini tıklayarak aktif edebilirsiniz.

 • Yeni vereceğim ilana nasıl resim ekleyebilirim?
  İlanınızı oluşturup, İlanı Kaydet butonuna bastığınızda, resim ekleme bölümü ekrana gelecektir.
  Buradaki Resim Yükle butonuna basınız. Gözat düğmesine basarak ekleyeceğiniz resmi seçiniz ve Yükle butonuna basınız. Resim eklemeyi tamamladıktan sonra, Resim Eklemeyi Bitirdim butonuna basınız.

 • Bir ilana sonradan nasıl resim ekleyebilirim?
  Üye girişi yaptıktan sonra, soldaki menüden İlanlarım başlığını tıklayınız. Resim eklemek istediğiniz ilanın sağındaki simgesini tıkladıktan sonra, açılacak küçük penceredeki Resim Ekle simgesini tıklayınız. Gözat düğmesine basarak ekleyeceğiniz resmi seçiniz ve Yükle butonuna basınız. Resim eklemeyi tamamladıktan sonra, Resim Eklemeyi Bitirdim butonuna basınız.

 • İlanımdaki resmi nasıl silebilirim?
  Üye girişi yaptıktan sonra, soldaki menüden İlanlarım başlığını tıklayınız.
  Resim silmek istediğiniz ilanın sağındaki simgesini tıkladıktan sonra, açılacak küçük penceredeki Resim Ekle simgesini tıklayınız. Silmek isteğiniz resmin sağ üst köşesinde bulunan Resim Silme simgesini tıklayınız. Resim Eklemeyi Bitirdim butonuna basınız.

 • İlanımdaki resmi nasıl değiştirebilirim?
  Üye girişi yaptıktan sonra, soldaki menüden İlanlarım başlığını tıklayınız.
  Resim değiştirmek istediğiniz ilanın sağındaki simgesini tıkladıktan sonra, açılacak küçük penceredeki Resim Ekle simgesini tıklayınız. Değiştirmek isteğiniz resmin sağ üst köşesinde bulunan Resim Silme simgesini tıklayarak resmi siliniz. Gözat düğmesine basarak yeni ekleyeceğiniz resmi seçiniz ve Yükle butonuna basınız. Resim eklemeyi tamamladıktan sonra, Resim Eklemeyi Bitirdim butonuna basınız.

 • Eklediğim ilan niçin yayında değil?
  Eklediğiniz ilanlar, kullanım şartlarına uygunsa, çok kısa bir süre içinde onaylanıp, yayınlanacaktır.

 • Yeni ilan oluşturdum ama İlanlarım başlığı altında göremiyorum.
  İlanınız onaylanana kadar İlanlarım bölümünde gözükmeyecektir.

 • Resim eklerken "Yüklenen resim 500 Kilobayt'tan büyük." mesajı alıyorum.
  Ekleyeceğiniz resmin büyüklüğü 500 kilobyte’ın üzerinde olmamalıdır. "Fotoğraf Boyutlandırma" adlı uygulama ile, resimlerinizi kolayca küçültebilirsiniz.

 • Bmp veya png uzantılı resimleri ekleyemiyorum.
  Sadece jpg veya gif uzantılı resimleri ekleyebilirsiniz

 • İlanımı kaydederken aşağıdaki mesajı alıyorum.
  "İlanınız halen yayında, Aynı ilanı yeniden yükleyemezsiniz.
  "
  Aynı başlığa sahip başka bir ilanınız bulunuyor. Farklı bir başlık giriniz. Sitemize ilan verirken, ilan tekrarı yapmamaya özen gösteriniz. Aynı ürün ya da hizmete ait ikinci bir ilan onaylanmayacaktır.

 • Sorumun cevabını bulamadım.
  İletişim kısmından bize mesaj gönderebilirsiniz.


Yardım - Etkili bir ilan için ipuçları
 • İlan başlığı nasıl olmalıdır?
  Bir ilan için en önemli bölüm başlıktır. Çünkü insanlar ilan ararken ilk önce başlığına bakarlar. İnternetteki aramalarda ilk önce başlıklar gözükür. İlan başlığınız, ilanınıza açılan kapı gibidir. Birkaç kelime ile, ilanınız hakkında net bilgi verebilmelisiniz. İnsanların ilgisini çekecek bir ilan başlığınız yoksa, ilanınızın bakılma sayısı düşük olur. Aşağıda, iyi bir ilan başlığı için ipuçları yer almaktadır.

  -İlan başlığı kısa ve öz olmalıdır. İlan hakkında kesin, doğru bilgiler veren başlıklar en iyi başlıklardır. Çünkü; ilan arayan kişiler başlığı gördüklerinde, ilanınız hakkında fikir sahibi olacaklar ve ilanınızı görmek isteyeceklerdir.

  -"Satılık", "Kiralık", "Bakmadan geçmeyin", "En iyisi burada", "Acil olarak satıyorum" gibi ilanınız hakkında hiçbir kayda değer bilgi vermeyen başlıklardan kaçınınız. Örneğin satılık daire ilanı vermek istiyorsanız, "İstanbul'da satılık daire" ya da "İstanbul Maltepe'de satılık daire" gibi başlıklar ilanınız için en iyi başlıklar olacaktır. Böyle açıklayıcı başlıklar yerine; Acil, Satılık daire, Dairemi satıyorum, Kaçırmayın, Büyük fırsat, Çok ucuz daire gibi başlıklar açıklayıcı bilgiler içermediği için tıklanmayacaktır.

  -Bir eleman ilanı veriyorsanız. Eleman aranıyor, elemanlar, acil eleman gibi başlıklar yerine; hangi iş alanı için eleman arıyorsanız bunu başlığınızda mutlaka belirtiniz. Otomotiv firması için eleman aranıyor, tekstil firması için eleman aranıyor gibi.

  -İlan başlıklarınız bir ürünün etiketi gibidir. Elma satan bir manav, etiket olarak sadece "elma" yazarsa, ne kadar etkili olabilir? Ama, elmanın hangi yöreye ait olduğunu, türünü de belirtirse, ticari amacına uygun hareket etmiş olur. İlanlarınız hakkında açıklayıcı bilgiler veren başlıklar oluşturmayı ihmal etmeyiniz.

 • İlan açıklaması nasıl olmalıdır?
  İlan açıklamaları; başlıktan sonra, müşteri bulmanızı doğrudan etkileyen en önemli bölümdür. Kendinizi ilan arayan insanların yerine koyun ve ilanınızla ilgili neler sorabileceklerini, açıklamada hangi bilgileri görmek isteyebileceklerini düşünün. Yetersiz açıklamaya sahip ilanların bakılma şansı az olur. İnsanlar kafalarındaki soruların cevaplarını, sizinle iletişim kurmadan önce, ilan açıklamasında bulabilmelidirler. Aksi takdirde diğer ilanlara yöneleceklerdir.

  -İlan başlığını ve ilan açıklamasını özenle yazmanız, ilanınızın bakılma sayısını doğrudan etkileyecektir. Gazeteye, dergiye, broşüre ilan verirken gösterdiğiniz hassasiyeti, internete ilan verirken de göstermelisiniz.

  -Açıklamanızı güzel bir Türkçe kullanarak yazınız. Anlamlı, düzgün cümleler kurunuz. İlanınızla ilgili kesin, doğru bilgiler veriniz. Sadece, "ayrıntılar için tıklayın" linki ekleyerek ilan vermeyiniz. Sadece link içeren ilanlar tercih edilmeyecektir. Çünkü, açıklama görmek isteyen insanlar, emin olmadıkları bir linki tıklamayacaklardır.

  -İlan açıklamasında e-posta adresi, telefon numarası, web sitenizin linkine yer vermeyiniz. Çünkü, insanlar ilanınızı okumak yerine, sorularını size e-posta ile gönderecekler ya da ilanınızı okumadan doğrudan sitenize gireceklerdir. Böylece, verdiğiniz ilanın bir anlamı kalmayacaktır. İlan açıklamalarında İlan Sahibine Mesaj Gönder linkimiz bulunmaktadır. İnsanlar, telefon ve e-posta bilginize ihtiyaç duymadan size mesaj gönderebilmekte, bu mesajlar da doğrudan sizin e-posta adresinize gelmektedir.

  -İlanınız için dört adete kadar resim yükleyebilirsiniz. Resimli ilanlar Vitrin bölümünde de gösterilmektedir. Siz de ilanınıza resim ekleyerek ücretsiz vitrin avantajından yararlanabilirsiniz. İstatistikler, resimli ilanların daha çok tıklandığını ve tercih edildiğini göstermektedir.

Yardım - İlan verme kuralları
 • Yasaklı ilanlar bölümünde belirtilen içeriğe sahip ilanlar onaylanmaz ve uyarı yapılmadan silinir.
 • İlan tekrarı: Aynı ilan defalarca verilerek, ilan tekrarı yapılamaz. Sınırsız ilan; tamamen farklı içeriğe, başlığa ve farklı resimlere sahip ilanlar için geçerlidir.
 • Kopyala-yapıştır ilanlar: Kopyala-yapıştır yapılarak verilen, aynı içeriğe sahip olan, sadece başlığı farklı olan ilanlar ya da çok küçük bir bölümü değiştirilip, kalanı tamamen aynı olan ilanlar onaylanmaz.
 • Birden çok üyelik hesabı: Her üyemiz sadece bir hesap oluşturabilir. Aynı üyenin birden fazla üyelik hesabı oluşturması halinde, üyeliği ve ilanları onaylanmaz.
 • Yanlış kategori seçimi: İlanınız için doğru kategoriyi seçiniz. Aynı ilanı birden fazla kategoriye vermeyiniz. İlanınız için uygun kategori bulamazsanız, Diğer kategorisine ilan verebilirsiniz.
 • Doğru bilgi: İlanda verilen bilgiler doğru olmalıdır. Eksik, ya da yanıltıcı bilgi içeren ilanlar, tespit edilmesi halinde uyarı yapılmadan silinir.
 • Kopya Resimler: İlanınızda kullandığınız resimler; sizin ilanınıza ait, özgün, kendi resimleriniz olmalıdır. Telif hakları yasası gereği, başka bir kaynaktan alınan, kopya resimler ilanlarda kullanılamaz. Bu tür resimler silinir.
 • Her ilan için farklı resim: Her ilan için, o ilana ait gerçek resimler kullanılmalıdır. Aynı resmin farklı ilanlarda kullanılmasına izin verilmemektedir. Sadece firma bilgileri, logo, telefon numarası içeren resimler kabul edilmemektedir.
 • Çok uzun açıklama: Her ilan makul uzunlukta bir açıklamaya sahip olmalıdır. Bir ürünün broşüründe ya da kullanım kılavuzunda yer alan sayfalar dolusu bilgi, ilan açıklaması olarak yazılamaz. Bu tür ilanlar uyarı yapılmadan silinir.
 • Çok kısa açıklama: İlan başlığından farklı bir bilgi içermeyen, tek cümlelik açıklamaya sahip ilanlar onaylanmaz. İlan açıklaması için Etkili bir ilan için ipuçları sayfamıza bakabilirsiniz.
 • Spam: İlanınızda düzgün cümleler kurunuz. Arama motorlarını etkilemeye yönelik onlarca kelime ve ifade tekrarı yapmayınız. İlan açıklamanızda Türkiye'deki, ya da bölgenizdeki bütün şehirlerin, ya da bulunduğunuz ildeki bütün ilçelerin, mahallelerin adlarını yazmayınız. Bu tür ilanlar uyarı yapılmadan silinir.
 • Hizmet / Servis / Tanıtım kategorisi için, her üyemiz sadece bir ilan verebilir. Bu kategorideki ilanlarda içerik aynı olduğu için, birden fazla ilana izin verilmemektedir. Bu kategorideki ilanlarınızda, yaptığınız bütün  hizmetleri alt alta tek bir ilanda toplayınız. Her hizmet için farklı ilan oluşturmayınız.
 • İlan başlığı: İlan başlığınız kısa ve öz olmalı, ilan içeriğinizle ilgili bir fikir vermelidir. İlan başlığında telefon numarası, fiyat, adres gibi bilgilere yer vermeyiniz. İlgi çekmeye yönelik özel karakterler kullanmayınız. İlan başlığı için Etkili bir ilan için ipuçları sayfamıza bakabilirsiniz.
Yardım - Yasaklı İlanlar
 • Silah : Katı, sıvı, gaz halinde her türlü ateşli, yanıcı, patlayıcı, kesici, delici, yaralayıcı, şok edici silahlar ile saldırı veya savunma amaçlı üretilmiş tüm diğer silah niteliği taşıyan ürünlerin tanıtımı veya satışı, silah yapımı ile alakalı her türlü materyal ve bilgi kaynağının paylaşılması.

 • Organ Satışı: İnsan organlarının satışını, ticaretini yapmak suçtur ve ilanvereklam.com'da bununla ilgili ilan verilemez.

 • Alkol: İçinde alkol bulunan bütün içeceklerin satışı.

 • Tütün ve Sigara: Sigara ve benzeri bütün tütün mamüllerinin tanıtımı veya satışı.

 • Yasal olmayan maddeler: Her türlü yasal olmayan doğal ya da kimyasal, uyuşturucu maddenin tanıtımı veya satışı.

 • Reçeteli İlaçlar : Doktorların yazdığı reçetelerle alınabilen ilaçların tanıtımı veya satışı.

 • İnternet ortamında saldırı amaçlı ve program kırma amaçlı yazılımlar: İnternet ortamındaki sunuculara, web sitelerine ve her türlü telekomünikasyon cihazına, sistemine illegal erişim sağlayan yazılımlar. Uydu ve kablosuz hizmet veren kuruluşların sinyallerini çözmeye çalışan sinyal çözücü ürünlerin tanıtımı veya satışı.

 • Cinsel İçerik ve Pornografi: Cinsel ve pornografik içerikli her türlü ürün ve yayının tanıtımı veya satışı. Cinsel içerikli herhangi bir hizmetin tanıtımı.

 • Eş bulma, arkadaşlık, sohbet: Eş, arkadaş bulma ile ilgili ilanlar. Sohbet operatörlüğü ilanları.

 • Kopya & Korsan Ürünler: Telif hakları kapsamında olan her türlü ürünün bandrolsüz satışı ile her türlü çalıntı mal ve ürünün tanıtımı veya satışı.

 • Sahte Belgeler:  Her türlü sahte belge, kimlik, pasaport, diploma tedariği, yapımı ile ilgili ilanlar.

 • Şans Oyunları: Henüz sonucu belli olmamış şans oyunlarına ait, bilet, kupon vb. belgelerin satışı.

 • Yasaklı Yayınlar: Türkiye Cumhuriyeti kanunları kapsamında, yayını ve dağıtımı suç teşkil eden, ırkçı, bölücü, irticai ve illegal siyasi düşünce ve yapıları destekleyen her türlü dergi, kitap, gazete, cd, vcd, dvd ile diğer ortamlarda bulunan yayınların tanıtımı veya satışı.

 • Yasaklı Hayvan Türleri :Türkiye Cumhuriyeti kanunları kapsamında, aşağıda belirtilen türde hayvanların satışı yasaktır:
  Köpekler: Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro, American Stafford
  Kuşlar: Saka, İskete, Florya
  Sürüngenler: Yılan, Timsah vb.
  Eklembacaklılar: Örümcek, Akrep, Çiyan vb.
  Av ve Yaban Hayvanları : Sincap, Tilki, Kurt, Kirpi, Yabani Tavşan, Ada Tavşanı, Domuz, Saksağan, Bıldırcın, Keklik, Kaya Güvercini, Çulluk, Sülün, Yaban Kazı.

Yardım - Sıkça Sorulan Sorular
 • Üye olmak ücretli mi?
  Hayır, üyelik için herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz.

 • İlan vermek ücretli mi?
  Hayır, ilan vermek için de herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz.

 • Kaç tane ilan verebilirim?
  İlan tekrarı olmadığı sürece, ilan sayısı ile ilgili bir sınırlama yoktur.

 • Bir ilana kaç resim ekleyebilirim?
  Her ilana 4 resim ekleyebilirsiniz (jpg-gif).

 • İlanım hemen yayınlanır mı?
  İlanınız kontrol edilip, kısa bir süre içinde yayınlanır.

 • İlanım kaç gün yayınlanacak?
  İlanınız 30 gün yayınlanacaktır. İsterseniz süresini ücretsiz olarak uzatabilirsiniz.

 • İlanımda değişiklik yapabilir miyim?
  Evet. Her üyemize özel bir yönetim sayfası mevcuttur.
  Buradan; ilanlarınızla ilgili istatistikleri görebilir, ilanlarınızı değiştirebilir ya da silebilirsiniz.

 • E-posta adresim gizli kalacak mı?
  E-posta adresiniz kesinlikle gizli kalacak ve üçüncü şahıslara verilmeyecektir. Size mesaj gönderen kayıtlı üyelerimiz ya da ilanınıza bakan üyelerimiz de e-posta adresinizi göremeyecektir.

 • Benimle nasıl iletişime geçilecek?
  İlanınızla ilgilenen üyelerimiz, ilan sayfanızdan size mesaj gönderebileceklerdir. Bu mesajlar, sizin e-posta adresinize gelecektir. Yani, bir üye size mesaj yazarken de e-posta adresinizi görmeyecek ama sistemimiz otomatik olarak o mesajı sizin e-posta adresinize gönderecektir. Ayrıca, ilan açıklamanıza telefon numaranızı eklerseniz, insanlar size daha çabuk ulaşabileceklerdir. Yaptığımız istatistikler; telefon numarası bulunan ilanlara geri dönüşlerin daha çok olduğunu göstermektedir.

 • Bana mesaj yazan üye ile nasıl iletişim kuracağım?
  Size mesaj yazan üyemizin e-posta adresi, otomatik olarak mesaja eklenecek ve e-posta adresinize gelecektir.

 • Bir üyeye mesaj yazarken, e-posta adresimi, adresimi ya da telefon numaramı
  verebilir miyim?
  Bir üyeye mesaj yazdığınızda, sizin e-posta adresiniz otomatik olarak ilan sahibine ulaşacaktır. Telefon numarası yazmayı, üyelerimizin inisiyatifine bırakıyoruz. Size daha çabuk ulaşılmasını istiyorsanız, telefon numaranızı mesaja ekleyebilirsiniz.

 • İstediğim zaman üyeliğimi iptal ettirebilir miyim?
  Evet. İstediğiniz zaman bize mesaj yazarak, üyeliğinizi iptal ettirebilirsiniz. Üyeliğinizi iptal ettirdiğinizde, e-posta adresiniz, bütün ilanlarınız ve resimleriniz kalıcı olarak sistemimizden silinir.

 • Vereceğim ilana uygun bir kategori bulamadım.
  Diğer başlıklı kategoriye ilanınızı ekleyebilirsiniz.

 • Sorumun cevabını bulamadım.
  İletişim kısmından bize mesaj gönderebilirsiniz.

Kullanım şartları
Gizlilik Politikası
Hakkımızda
Yardım
Anasayfa


2011 - www.ilanvereklam.com